Malinô Brdo (12.6.2021 17:00):
18.0 °C

Tip na výlet: TOP turistické trasy z Hrabova!

06.04.2019

Hrabovská dolina (Ružomberok, časť Hrabovo) – Čutkovská dolina (vhodné aj ako cyklotrasa)

Hrabovská dolina a Čutkovská dolina patria k najobľúbenejším a najnavštevovanejším miestam na výlet v okolí Ružomberka. Vďaka turistickému prechodu lesom sú tieto dve destinácie prepojené a turisti sa môžu dosýta pokochať malebnou prírodou oboch v priebehu jednej prechádzky peši či na bicykli.

Turistická trasa začína v Hrabovskej doline na parkovisku pri apartmánových domoch. Po asfaltovej ceste sledujeme značku cyklotrasy ku krmelcom. Najvyššie prevýšenie lesnej zvážnice spoznáme podľa senníkov, kde turisti nájdu aj lavičky na odpočinok. Smerom do Čutkovskej doliny sa cesta zvažuje nadol a končí pri reštaurácii Koliba u dobrého pastiera. Odtiaľ sa turisti môžu napojiť na náučný chodník Známa-neznáma Čutkovská dolina.

Trasu odporúčame skúseným, no takisto menej skúseným cyklistom, ktorým v strmších úsekoch neprekáža občasné tlačenie bicykla. Rovnako je chodník vhodný na aj na menej náročnú turistickú prechádzku.

Dĺžka trasy: 4,5 km (9 km tam aj späť)

Trvanie: približne 2,5 hod.

 

Hrabovská dolina (Ružomberok, časť Hrabovo) – Vlkolínec

Vlkolínec je pozoruhodnou pamiatkou ľudovej architektúry, ktorá sa zapísala do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Ako jediná obec na Slovensku nie je narušená novými výstavbami a je tiež najlepšie zachovaným sídelným celkom tohto typu v Karpatskom oblúku. Pre svoj unikátny architektonický charakter patrí k najnavštevovanejším osadám na Slovensku.

Z apartmánového domu Fatrapark 2 sa vydáme smerom k údolnej stanici lanovky Malinô Brdo. Napojíme sa na žltú turistickú značku až sa dostaneme k rázcestiu pod Kalváriou. Odtiaľto sa riadime modrou farbou, vedúcou priamo cez les. Po daždi bývajú lesy plné vône hríbov a nie je raritou, že si z túry prinesiete aj košík plný húb. Postupne sa dostávame k asfaltovej ceste, kde nájdeme odpočívadlo a značku smer Vlkolínske lúky. Z jednej strany Vlkolínske lúky obkolesuje Malinô Brdo a z druhej Sidorovo. Deti sa určite potešia aj návšteve v blízkej Mini Zoo Sidorovo. Na tejto malej farme pod vrchom Sidorovo sa môžu zblízka pozrieť na život farmárskych zvierat v liptovskej prírode. Ovce, králiky, kozy a iné zvieratká sa tiež radi nechajú pohladkať.

Opäť nájdeme žltú značku, ktorá nás prevedie cez Vrchlúky, kde nájdeme posedenie, studničku a informačnú tabuľu s históriou miesta. Cestu dokončíme prudko klesajúcim chodníčkom, ktorý nás zavedie až do srdca obce Vlkolínec.

Naspäť sa dá vrátiť rovnakou cestou alebo pre spestrenie použiť chodník z Vlkolínskych lúk označený červenou značkou, smerujúci do horného strediska Malinô Brdo. K Fatraparku sa dá zo strediska dostať zostupom po zjazdovke alebo využitím komfortnej kabínkovej lanovky, ktorá končí priamo v Hrabove.

Trasu je, samozrejme, možné absolvovať aj opačne - výstupom na Malinné a zostupom do Vlkolínca so spätnou cestou skrz Vlkolínske lúky a okolo Kalvárie.

Viac o obci Vlkolínec a o vstupnom do expozícií sa dočítate tu.

Dĺžka trasy: 4,5 km (9 km tam aj späť)

Trvanie: približne 2,5 hod.

 

Hrabovská dolina (Ružomberok, časť Hrabovo) – vrch Sidorovo

Vrch Sidorovo (1099 m.n.m.) je dominantou pohoria Veľká Fatra v okolí mesta Ružomberok. Zalesnený pahorok sa nenápadne týči nad pamiatkovou rezerváciou Vlkolínec (UNESCO), na ktorú sa z jeho vrcholu ponúka krásny výhľad. Vidno z neho však aj na západné Nízke Tatry a vrch Salatín či východnú časť Veľkej Fatry.

Z Hrabovskej doliny sa vydáme smerom ku Kalvárii. Pri označení na rázcestí nad Kalváriou sa zahneme z asfaltovej cesty na červenú značku cez lúku a les. Pomedzi borovicové stromy stúpame a malým odbečením z trasy sa dostaneme k väčšej skale z vápenca nazvanú Veľká skala, z ktorej sa pokocháme krásnou okolitou prírodou regiónu Liptov. Vraciame sa späť na značku a pokračujeme až na vrchol Sidorova, kde sa môžeme podpísať do knihy a užívame si nádherný výhľad. Vraciame sa rovnakou trasou alebo cez Vlkolínske lúky, pričom môžeme navštíviť aj dedinku Vlkolínec, a vrátiť sa popri mini farme Sidorovo do Fatraparku.

Dĺžka trasy: 5km (10 km tam aj späť)

Trvanie: približne 2 hod. ( 4 tam aj späť rovnakou cestou)

 

Hrabovská dolina (Ružomberok, časť Hrabovo) – Smrekovica

Smrekovica je výškou 1200 m.n.m. najvyšším vrch pohoria Branisko. Dominuje v jeho severozápadnej časti nad obcami ako Poľanovce a Vyšný Slavkov. Túra na Smrekovicu z Hrabova patrí k časovo náročnejším, množstvo krásnych výhľadov počas túry i zo samotného vrcholu však stojí za všetku námahu.

Výstup na Smrekovicu samotnú nie je ťažký. Najstrmší úsek nás čaká až tesne pred vrcholom, ale nepredbiehajme. Z Hrabova sa vydáme priamo na Malinô Brdo a Malinné, kam sa môžeme dostať po zjazdovke alebo sa vyviezť lanovkou. Po modrej značke sa dostaneme až pod kopec Vtáčnik a oblúkom ho obídeme. Po chvíľke sa dostaneme k rázcestiu Vtáčnik, odkiaľ pokračujeme po zelenej značke, ktorá nás prevedie okolo kopca Šiprúň a cez Šiprúnske sedlá a vyberieme sa k národnej prírodnej rezervácii s názvom Jánošikova kolkáreň. Je tvorená pôvodnými, prevažne jarabinovými, horskými smrečinami a na kyslej pôde sa mimoriadne darí aj lesným čučoriedkam, ktorých je tu ozaj neúrekom. Potom naša cesta už smeruje priamo na vrch Smrekovica, pričom najstrmší výstup nás čaká asi 10-15 minút od vrcholu. Následne už len oddychujeme v udržiavaných drevených altánkoch a vychutnávame si výhľady na okolitú krajinu.

Dĺžka trasy: cca 20 km

Trvanie: približne 6 hod.

Galeria

comments powered by Disqus
Na zlepšenie našich služieb používame cookies. O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať bližšie tu.