Malinô Brdo (18.9.2021 17:00):
8.0 °C

Odporúčame – Výstup na Veľký Choč

13.03.2018

Túra na Veľký Choč

Veľký Choč je najdostupnejší cieľ pre horskú turistiku v okolí Fatraparku

Veľký Choč je najvyšším (1611 m. n. m.) a najvýraznejším vrchom Chočských vrchov, ktoré sú zo severu ohraničené Oravskou vrchovinou a z juhu Liptovskou kotlinou. Turistický výstup totiž možno začať zo šiestich miest, z ktorých sú tri situované v regióne Liptov, dve v regióne Orava a jedno na ich pomedzí. Výhoda „liptovských“ trás (z Likavky, Martinčeka a z Lúčok), je v bohatosti prírody, zaujímavých scenérií a prírodných krás, ktoré nás sprevádzajú počas celej cesty.Ak stúpame na Choč trasou od Likavky (po modrej, alebo červenej značke), máme možnosť pristaviť sa pri zrúcanine hradu Likava. Ak pokračujeme od hradu po modrej, nemali by sme si nechať ujsť stretnutie s blízkym príbuzným Veľkého Choča, ktorý nesie prívlastok „Predný“.

Najpohodlnejším riešením výstupu na Veľký Choč je začať v „liptovsko-oravskej“ obci Valaská Dubová. Už na začiatku trasy od Valaskej Dubovej totiž môžeme obdivovať krásnu skalnatú panorámu. Väčšina trasy prebieha v lesnom prostredí mierne stúpajúceho, kamenistého terénu.

Velký Choč Pri Ružomberku

Počas túry na Veľký Choč prekrásne panoramatické výhľady

Prechod po hrebeni Veľkého Choča ponúka 360-stupňový, vizuálne nesmierne impresívny pohľad na okolité horstvá Liptova a Oravy. Snáď žiadny iný kopec, vrch či štít na Slovensku neoplýva takou bohatosťou prírody ako práve Veľký Choč.

Velký Choč Pri Ružomberku

Na severe Veľký Choč odkrýva krásy Oravskej vrchoviny a Magury. Smerom na severozápad je na obdiv majestátnosť Malej Fatry s „kraľujúcim“ Veľkým Rozsutcom. Juhozápad ukazuje vrchy a kotliny Veľkej Fatry. Pohľad na juh nám ponúka krásy Podtatranskej a Liptovskej kotliny. Najkrajšie horstvá Slovenska sú nám z túry na Veľký Choč dostupné pri pohľade na severovýchod (Západné a Vysoké Tatry) a na juhovýchod (Nízke Tatry).

Kedy sa vybrať na Veľký Choč?

Počas túry na Veľký Choč si prekrásnu panorámu štyroch národných parkov a najkrajších oblastí Liptova a Oravy možno vychutnať v každom ročnom období, dokonca aj v zime. Ak budete mať šťastie, môžete (napr. počas Silvestrovského výstupu) s údivom žasnúť nad inverziou „zaliatou“ slovenskou krajinou.

Velký Choč Pri Ružomberku

Galeria

comments powered by Disqus
Na zlepšenie našich služieb používame cookies. O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať bližšie tu.