Malinô Brdo (18.9.2021 17:00):
8.0 °C

Muflónia obora pod apartmánmi Fatrapark v Hrabovskej doline

04.03.2018

Fatrapark 2 v Hrabovskej doline ponúka niečo naviac - čriedu divých muflónov žijúcich v obore za apartmánovým domom.

Muflonia obora V Hrabove - Apartmány Fatrapark Ružomberok

Muflóny obiehajú oboru a je bežné ich zazrieť

Čriedu muflónov je možné pozorovať z balkónov apartmánov. Muflónia obora v Hrabove je spestrením pobytu nielen pre tých najmenších. Naša muflónia zver sa v pravidelných intervaloch prechádza po svojom upravenom teritóriu veľkej obory s kŕmidlami a úkrytmi. Tak ako je tomu v prírode, aj naše muflóny žijú v čriedach. Obyčajne muflóny v čriede vedie staršia vodiaca muflónica. Takto naše muflóny zrejme najčastejšie uvidíte aj u nás pod balkónmi apartmánov Fatrapark Liptov.

Črieda muflónov v Hrabove - Apartmány Fatrapark Litpov

Stačí zapískať a zvedavé muflóny pribehnú.

Napriek tomu, že si muflóny už zvykli na prítomnosť ľudí, prirodzená plachosť im zrejme ostane navždy. Aj preto muflónie barany idú vždy na konci čriedy a dávajú pozor. Muflón nie je náročný na potravu, spása trávy, rôzne byliny, najmä mladé letorasty, ale aj plody stromov a kríkov, v zime machy a lišajníky. Na Fatraparku sa na muflóniu čriedu aktívne dozerá, denne ju prikrmuje náš tím a kontroluje veterinár.

Hádzať potravu muflónom z balkónov apartmánov nie je potrebné, ale ak už kvôli deťom, či dobrej fotke nemôžete odolať prosíme nehádžte im odpadky alebo nevhodnú stravu, ktorá by im mohla ublížiť. Ďakujeme!

Muflónia obora Fatrapark2

Muflón lesný a jeho život vo voľnej prírode

Muflón lesný Fatrapark 2 Ružomberok

Samec muflóna má mohutné špirálovité stočené rohy. Mladému muflónovi už po 2. mesiaci života začínajú narastať rožky a jednoročný samec ich má dlhé 35 - 25 cm. Dvojročné muflóny majú už tuľajky dlhé 50 - 60 cm. Sfarbenie rohov býva tmavohnedé až lesklé. Muflónice sú bezrohé, len zriedka im môžu vyrásť krátke kyptíkové rožky. Odkiaľ sa vlastne muflón u nás na Slovensku zobral? V plnom názve, Muflón lesný, žil kedysi v hornatých skalnatých pohoriach okolo Stredozemného mora. Na Slovensku sa aklimatizoval v Malých Karpatoch a evidentne by sa mu darilo aj v oblastiach Liptova. U nás za apartmánmi Fatrapark žije črieda Muflóna lesného na ploche cca 1 hektár. Muflóny majú aj takýchto umelých podmienkach predpoklad na kvalitnejší a dlhší život ako v divočine, kde má muflón okrem človeka mnoho iných nepriateľov. Nepriateľmi muflóna lesného sú hlavne vlky, rysy, líšky a túlavé psy. Pre medveďa je muflón príliš rýchly. Pri zhoršenom zdravotnom stave alebo zranení muflóna v čriede však občas príde k útoku medveďa, čo je pravdepodobné aj u nás v Hrabovskej doline.

Galeria

comments powered by Disqus
Na zlepšenie našich služieb používame cookies. O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať bližšie tu.