Malinô Brdo (18.9.2021 18:00):
8.0 °C

Tip na výlet - Vodné mlyny Oblazy

25.04.2018

Kvačianska dolina je jednou z najkrajších horských dolín na Slovensku v prostredí čarovných Chočských vrchov. Turistická trasa odhaľuje mnohé zákutia a zvláštnosti doliny a svojou nenáročnosťou je vhodná pre všetky typy návštevníkov, ako aj pre deti či seniorov.

Pod dolinou je platené parkovisko, kde vám auto postrážia, pričom zisk zo sumy ide na podporu Kvačianskej doliny. Z parkoviska sa vydáme mierne stúpajúcou cestou a zľava na nás pri tom hľadí Jánošíkova hlava, ktorá počas dažďov doslova plače. Postupujeme a dostaneme sa na miesto zvané Kobyliny, odkiaľ sa nám naskytne výhľad do údolia, kadiaľ preteká Kvačianka. Ak pôjdeme vyššie, prídeme k vyhliadke Veľký Roháč, kde nájdeme aj tabuľu náučného chodníka, opisujúceho miestnu faunu. Stačí prejsť za kríž nad cestou a odhalí sa nám prekrásny pohľad na dolinu. Zabezpečená vyhliadka sa nachádza aj na Malom Roháči, z ktorej vidieť veľkú skalnú ihlu i hornú časť doliny. Pokračujeme po chodníku a po chvíli objavíme tabuľu, smerujúcu k pamiatke vodné Mlyny Oblazy. Za pár minút sa ocitneme v rozprávkovom prostredí prekrásnej prírody, ktorej atmosféru idylicky dopĺňa zvuk zurčiacej vody.

Vodné Mlyny Oblazy patria k skvostom slovenských kultúrnych pamiatok a sú obľúbenou atrakciou turistov z celého sveta. Pôvodne sa v Kvačianskej doline nachádzali tri mlyny. Niektoré zdroje uvádzajú aj zmienku o štvrtom mlyne, ktorý bol hlbšie v doline, bol ale odnesený vodou. Dnes tu nájdeme Horný mlyn a Dolný mlyn, oba z polovice 19. storočia. Po tzv. „Treťom mlyne“ (alebo furmanskej krčme) ostali už iba náznaky základov, keďže bol v roku 1944 podpálený ustupujúcimi fašistami. Vďaka pamiatkarom, ktorí úplne zrekonštruovali a uviedli do prevádzky horný mlyn, si môžu turisti pozrieť mlyny aj zvnútra alebo ako sa kedysi mlela múka.

Od mlynov sa môžeme vrátiť späť do Kvačian, no výlet si môžeme predĺžiť a pokračovať do Jóbovej ráztoky k rezbárovi pánovi Smutniakovi, na Huty alebo na Veľké Borové, čo je zároveň náučný chodník Prosiecka - Kvačianska dolina. Cesta cez Veľké Borové, Svorad, Prosiecku dolinu do Prosieka a späť do Kvačian trvá približne 5 hodín. Takisto existujú lepšie alternatívy trasy Kvačianska – Prosiecka dolina.

Prvá začína v Kvačanoch, ale namiesto cesty priamo do Kvačianskej doliny sa napája na žltú značku cez Prosiecku dolinu. Pri tejto trase si mnohí ušetria až hodinu šľapania. Druhá alternatíva má východiskový bod v Prosieku, pričom postupujeme Prosieckou dolinou. Ku koncu nás však čaká hodina cesty popod horu z Kvačian do Prosieka.

Galeria

comments powered by Disqus
Na zlepšenie našich služieb používame cookies. O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať bližšie tu.