Malinô Brdo (18.9.2021 17:00):
8.0 °C

Archeoskanzen Havránok

Archeoskanzen Havránok - Okolie

Archeoskanzen Havránok je unikátne archeologické múzeum na brehu Liptovskej Mary, ktoré oplýva zvláštnym čarom starých dôb. Od našich apartmánov vo Fatraparku ho delí asi pol hodina cesty autom.

Archeologické múzeum NKP Liptovská Mara – Havránok patrí k najvýznamnejším archeologickým náleziskám na Slovensku. Boli tu objavené pozostatky obydlí z mladšej doby železnej a staršej doby rímskej. Územie Liptovskej kotliny bolo pôvodne pokryté mnohými roľnícko-remeselníckymi osadami, ktoré aktívne obchodovali so severnými rímskymi provinciami, keltskými a inými severnými oblasťami, nevynímajúc ani pobrežie Baltského mora.

Práve keltská kultúra výrazne ovplyvnila obyvateľstvo po hmotnej i kultúrnej stránke. Kelti boli prvými obyvateľmi na Slovensku, ktorých dokážeme aj konkrétne pomenovať. Po tzv. Kotínoch sa na mieste našli pozostatky hradieb, obradného miesta druidov a keltských obydlí, ako aj keramika, šperky a iné predmety zo železa či bronzu.

Archeoskanzen Havránok je známy aj svojou experimentálnou archeológiou. Návštevníci sa vďaka zrekonštruovaným obranným, obytným i kultovým stavbám dozvedia, ako vyzerala staršia doba rímska, mladšia doba železná aj stredovek. Nájdu tu základy a opevnenie stredovekého zemepanského hradu s palisádami, obrannou vežou a priekopou či svätyňu, v ktorej sa odohrávali keltské náboženské rituály. Na vrchole Havránku sa nachádzajú aj základy a opevnenie stredovekého hrádku a pôvodná veža stredovekého kostola Panny Márie z 12. storočia, kde je expozícia zameraná na kultúrne dejiny regiónu.

V skanzene Havránok sa najmä počas letnej sezóny konajú rôzne kultúrne podujatia. Prostredníctvom remesiel, šermiarskeho umenia alebo dávnych keltských obradov si tak turisti môžu osobne pozrieť ukážky zo života a kultúry Keltov.

 Cenník

 Otváracie hodiny

Adresa: Liptovská Sielnica, 032 23

01.05 - 31.5. 1.6. - 17.9. 18.9. - 30.9. 1.10. - 28.10
Pon - Ne 09.00 - 17.00 hod 8.30 - 18.30 hod 09.00 - 17.00 hod

09.00 - 16.00 hod

Cenník

dospelí deti

seniori, ZŤP,

vojnový veterán

skupiny
cena 2 € 1 € 1 € individuálne
zľava (Liptov Region Card) 1,60 € 0,80 € - -

Galeria

Navigácia

Na zlepšenie našich služieb používame cookies. O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať bližšie tu.