Malinô Brdo (18.9.2021 19:00):
8.0 °C

Bešeňovské travertíny

Bešeňovské travertíny - Okolie

Bešeňovské travertíny sú chránená prírodná pamiatka severne od obce Bešeňová na Liptove. Bešeňová patrí k mimoriadne vzácnym lokalitám s výskytom travertínu, teda sladkovodného vápenca. Vzniká vyzrážaním minerálnych či termálnych prameňov s bohatým obsahom uhličitanu vápenatého. Jeho vyvieraním na povrch vznikajú jedinečné kaskády, kopy a podobné zaujímavé útvary rôznych tvarov a farieb.

Niekoľko sto metrov severne od obce Bešeňová na ploche približne 3 hektárov vzniklo „travertínové pole“. Tvoria ho štyri samostatné oblasti – Červené terasy, travertínová skalka zvaná Kaplnka, travertínový kráter BazénBiele terasy s odumretým travertínom. Neustále stekajúce prúdy minerálnej vody dodávajú kaskádam a ostatným travertínovým útvarom prekrásny živý lesk.

Vysoký obsah vápnika, horčíka a najmä železa vo vode spôsobujú, že všetky travertínové útvary sa vyznačujú nádhernou farebnou rozmanitosťou. Najpestrejšie sfarbené sú Červené terasy, na ktorých nájdeme farebnú škálu od bielej, žltej, pomarančovej, cez sýto červenú až po hnedú. Zaujímavým javom je tiež, že na jar sú travertíny živšie sfarbené ako po iné časti roka. Deje sa tak kvôli neustálym zmenám zloženia v minerálnych vodách.

Zlatý bešeňovský travertín, teda jeho vyleštené zlaté dosky, zdobí tiež budovu Univerzity Komenského v Bratislave, ako aj iné stavby v Európskych štátoch ako Švajčiarsko, Francúzsko, Belgicko a Nemecko. Voda z travertínov je navyše pitná s mierne železitou, ale príjemnou chuťou.

Galeria

Navigácia

Na zlepšenie našich služieb používame cookies. O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať bližšie tu.