Malinô Brdo (18.9.2021 17:00):
8.0 °C

Liptovský hrad

Liptovský hrad - Okolie Fatraparku

Liptovský hrad je výškou 993 m.n.m. nie len najvyššie položeným hradom na Slovensku, ale v celej strednej Európe, aj keď už dnes po ňom niet takmer stopy. Bol postavený približne v polovici 13. storočia a kedysi bol významným pohraničným hradom pri diaľkovej ceste medzi Liptovom a Oravou. Od našich apartmánov ho delí len pol hodina cesty autom.

Liptovský hrad mal v minulosti viacerých majiteľov. Kráľ ho najprv daroval niekoľkým pánom. Neskôr ho zdedili ich potomkovia, čo viedlo k hádkam, kto vlastne hrad vlastní. Legenda vraví, že o osude hradu sa nakoniec rozhodlo tak, že jeden z vlastníkov nechal naslepo vystreliť z dela. Miesto dopadu gule malo určiť nového vlastníka hradu. Guľu našli v obci Sielnica, preto sa odvtedy hrad nazýva aj Sielnickým hradom.

K zrúcanine Liptovského hradu vedie najlepšia turistická trasa z obce Kalameny. Trasa so žltou turistickou značkou sa začína pri kostole sv. Petra a Pavla. Chodník vedie k rázcestiu, k žriedlu Záblatie s teplou minerálnou vodou. Voda so siričitým zápachom má teplotu asi 34° a vyviera na viacerých miestach. Miestni tu okolo prameňa s mineralizovanou vodou vytvorili jazierko, ktoré sa stalo vyhľadávaným domácimi obyvateľmi aj turistami, vracajúcimi sa z túry na Liptovský hrad.

K hradu ide cesta napravo od jazierka, priamo popri lese, ktorá turistov dovedie do sedla pod Kráľovou. Odtiaľ sa stáča doľava cez les smerom na lúku, kde prechádza okolo dreveného domčeka vpravo do mierneho kopca. Končí pod hradbami hradu, na ktoré sa dá dostať po 5-metrovom rebríku. Zo zrúcaniny Liptovského hradu sa turisti môžu pokochať nádherným výhľadom na celú Liptovskú kotlinu a Veľký Choč vo svojej plnej kráse.

Galeria

Navigácia

Na zlepšenie našich služieb používame cookies. O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať bližšie tu.