Malinô Brdo (18.9.2021 18:00):
8.0 °C

Medvedia cesta - ľahká turistika s deťmi

Medvedia cesta - ľahká turistika s deťmi z Hrabova

Medvedia cesta je nový náučný chodník v Hrabovskej doline, ktorý dospelým i detským návštevníkom zábavnou formou priblíži život medveďa lesného. Medvedia cesta je príjemná a nenáročná turistická trasa a poľahky ju zvládnu aj rodiny s malými deťmi. V rámci čarovnej prechádzky lesom sa turisti zastavia pri siedmich stanovištiach a dozvedia sa základné informácie o medveďovi hnedom, miestnom patriotovi. Okrem informačných tabúľ počas trojkilometrovej cesty natrafia aj na fototapety, medvedí bunker aj medvediu kúpeľňu.

Trasa Medvedej cesty začína pri našom apartmánovom dome Fatrapark 2 v Hrabove pri priehrade a končí pri Mini Farme pod vrchom Sidorovo, nemusí to však nevyhnutne byť jej koniec. V blízkom okolí je nespočetne veľa ďalších zaujímavých miest, s ktorými sa dá táto pešia trasa pekne skombinovať a predĺžiť si tak rodinný výlet.

Kúsok od Sidorova je napríklad Vlkolínec, pamiatka kultúrneho dedičstva UNESCO, jediná obec na Slovensku so zachovalou pôvodnou architektúrou nenarušenou novými výstavbami. Vyjsť si tiež môžete aj na vyhliadku vrchu Sidorovo, odkiaľ sa naskytne prekrásny pohľad nielen na pod ním ležiaci Vlkolínec, ale aj Nízke Tatry, Veľkú Fatru či vrch Salatín. Ďalšou možnosťou predĺženia trasy pre turistov je Malinné Brdo, odkiaľ sa môžete lanovkou zviesť priamo späť do Hrabovskej doliny. Hrabovská dolina a okolie vodnej priehrady je ideálnym miestom pre relax po túre. V prípade že by deti neboli dostatočne unavené, Hrabovo ponúka aj formy aktívneho odpočinku ako vodné a adrenalínové športy na priehrade či aktivity v lanovom parku Tarzánia.

Povesť Ružomberský medveď

Málokto možno vie, že vnučka legendárnej cisárovnej Sissi, grófka Alžbeta (s menom po starej mame), žila so svojím manželom Ottom von Siegfriedom v ružomberskom kaštieli na začiatku minulého storočia. Ten si v okolí Ružomberku prenajal poľovné revíry a v roku 1908 tu ulovil medveďa. Poľovní asistenti odrali trofej z kože, ktorá bola určená na predložku pred kozub. Mrcinu odhodili do Váhu. Z rieky ju vylovili pltníci a obhliadači, podľa niektorých zdrojov prišiel aj lekár, a svorne označili pozostatky medveďa za zavraždeného chlapa. Keď neskôr vyšla najavo nepríjemná pravda, legenda už obletela svet a poletuje ním dodnes. Odvtedy si Ružomberčania vyslúžili označenie „medvediari“.

Medvedia cesta - Mapa

Turistické informácie:

Dĺžka trasy: Hrabovo - Mini farma pod Sidorovom - 3,5 km

Náročnosť trasy: veľmi ľahká

Galeria

Navigácia

Na zlepšenie našich služieb používame cookies. O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať bližšie tu.