Malinô Brdo (18.9.2021 19:00):
8.0 °C

Tip na turistiku - Výstup na Čebrať

Tip na turistiku - Výstup na Čebrať

Čebrať (945 m.n.m.), pôvodne patriaci medzi Chočské vrchy, je vrch Šípskej Fatry, podcelku pohoria Veľká Fatra. Aj keď sa výškou nerovná väčším vrchom, výhľad z neho patrí k najkrajší v širokom okolí. Ako najjužnejší cíp pohoria tvorí koniec Liptovskej kotliny, vďaka čomu nie je výhľad z neho ničím obmedzený. Z vrcholu Čebraťa máme Ružomberok ako na dlani a za pekného počasia je z neho nádherne vidieť vrchy Veľkej Fatry i Nízkych Tatier, napríklad Kriváň. Čebrať má dva vrcholy, Predný a Zadný. Naším cieľom je nižší, Predný Čebrať, pod ktorým sa vinie pravý breh rieky Váh.

Trasu začneme na železničnej stanici v Ružomberku, odkiaľ vedie turistický chodník Zdenka Hochmuta. Je pomenovaný po rodákovi z Ružomberka, ktorý bol profesorom na miestnom gymnáziu a tvorcom turistických sprievodcov. Červená značka nás nasmeruje cez železničné priecestie do Likavky až ku Kuskusovej vile.

Turististická značka nás vedie popri plote vily na úzky strmší chodník. Po približne pol hodine cesty sa dostaneme na rekreačnú lúčku Hlivovo, kde si môžeme na chvíľku oddýchnuť pod prístreškom. Z lúky sa cesta krúti prudko doľava na lesnú cestičku. Tu treba dať pozor, aby sme nestratili z očí červenú značku. Po asi 150 až 200 metroch sa značená trasa nenápadne stočí doprava, značenie je ukryté za kríkom sa dá ľahko prehliadnuť! V prípade, že by ste značku nevedeli nájsť, ak budete stúpať smerom nahor je pravdepodobné, že sa znovu napojíte na turistický chodník.

Čím vyššie sme, tým je les redší a medzery medzi stromami odhaľujú prvé výhľady na mesto. Po chvíli dosiahneme najvyšší bod kopca Čebrať a zo skalnatej plošiny sa nám naskytne čarovný pohľad na malebnú okolitú krajinu. Najprv vidíme krásne Chočské vrchy, ktoré zozadu strážia majestátne Západné Tatry. Sprava sa ceria špičky vrcholkov Vysokých Tatier a na juhu sa tiahnu Nízke Tatry. Nesmieme zabudnúť hlavne na impozantné vrchy Veľkej Fatry a Ružomberok spolu s okolitými obcami a farebnými poliami priamo pod našimi nohami.

Trasa: Ružomberok (Železničná stanica) - Predný Čebrať - Ružomberok (Železničná stanica) 

Dĺžka trasy: 3 hod.

Galeria

Navigácia

Na zlepšenie našich služieb používame cookies. O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať bližšie tu.