Malinô Brdo (18.9.2021 18:00):
8.0 °C

Známa - neznáma Čutkovská dolina

Známa - neznáma Čutkovská dolina - Okolie

Čutkovská dolina pri Ružomberku, ktorá priamo susedí s Hrabovskou dolinou s našimi apartmánmi v dome Fatrapark 2, bola pre návštevníkov Liptova dlhý čas ukrytá. Nadšenci z Černovej spolu s ďalšími dobrovoľníkmi sa rozhodli túto chybu napraviť a odhaliť krásy tejto neprebádanej doliny turistom i miestnym.

Vytvorili náučný chodník dlhý 6,1 km s 10 tabuľami, opisujúcimi a odhaľujúcimi tajomstvá Čutkovskej flóry a fauny. Šesť z nich je osadených v ľahkom teréne, jedna v stredne ťažkom a tri sa nachádzajú v ťažšie dostupných lesných lokalitách. Návštevníkom ukazujú skvosty, o ktorých doposiaľ nikto netušil ako očarujúce vodopády, tajomné tiesňavy a husté lesy podobné pralesom.

Začiatkom trasy je parkovisko pri Kolibe u dobrého pastiera, kde sa nachádza informačná tabuľa so schematickou mapkou. Koniec doliny tvorí tiesňava za dierou, známa tiež ako Čutkovský kaňon. Najvyšším bodom chodníka v nadmorskej výške 850 metrov je tiesňava, ktorú vytvoril Čutkovský potok. Kaňon tiesňavy je dlhý približne 64 metrov. Sprístupnenie tiesňavy patrilo k najnáročnejším úsekom prác, nakoľko sa k jej sprístupneniu museli do skaly vŕtať schody a zábradlia.

K hlavným lákadlám tiež patrí Jelení vodopád, jeden z najväčších vodopádov Veľkej Fatry. Nachádza sa na Jeleňom potoku vo výške 24 metrov. Najkrajší je hlavne na jar alebo v období dažďov, kedy cezeň preteká väčšie množstvo vody a turistom poskytuje impozantný pohľad na prirodzenú silu prírody.

Návštevníci sa však môžu tešiť aj na Jamišné vodopády v malej dolinke s nádhernou nedoktnutou prírodou zvanej Jamišnou. Dvojicu vodopádov tvorí vysoký a mohutný Nižný Jamišný vodopád, ktorý meria 12,1 m, a Vyšší Jamišný vodopád s výškou 5,5 m. Okrem nich sa turisti môžu pozrieť na Čutkovské travertíny, ako aj 6 mostíkov ponad potoky či tri lavičky na chvíle odpočinku. Vďaka náučnému chodníku Známa – neznáma Čutkovská dolina sa môže aj verejnosť pokochať ďalšími nádherami regiónu a potvrdzuje, že na Liptove je stále čo objavovať.

Turistická mapa

Galeria

Navigácia

Na zlepšenie našich služieb používame cookies. O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať bližšie tu.